סאונה רטובה – הבנת מערכות אדים

הבנה טובה יותר של מאפייני קיטור ניתנת להשגה באמצעות הבנת המבנה המולקולרי האטומי הכללי של העניין, ויישום ידע ליצירת קרח, מים וקיטור.

מולקולה היא הכמות הקטנה ביותר של כל חומר או תרכובת אלמנט בעל תכונות כימיות של חומר אשר יכול להתקיים. מולקולות מורכבות מחלקיקים קטנים אפילו יותר, שנקראים אטומים, ומגדירים את האלמנטים הבסיסיים כגון מימן וחמצן, הדרושים להפעלת סאונה רטובה.

הנוסחה הכימית

השילובים הפרטניים של אלמנטים אטומים אלו מספקים חומרים מתחמים. אחד המתחמים מיוצג על ידי הנוסחה הכימית H2O, הנושאת מולקולות מורכבות משני אטומים של מימן ואטום אחד של חמצן.

הסיבה לכך שחומרים אלו נמצאים בשפע על פני כדור הארץ, היא כי מימן וחמצן נחשבים לאלמנטים הנפוצים ביותר ביקום. פחמן הוא אלמנט שפע נוסף משמעותי, המהווה מרכיב מרכזי בסאונה רטובה.

מצבי צבירה של מינרלים

רוב החומרים המינרלים יכולים להתקיים במצבי צבירה מוצקים, נוזליים ואדים, המכונים שלבים. במקרה של H2O, תנאי קרח, מים וקיטור משמשים לציון שלושת השלבים בהתאמה

ההסדר המולקולרי של קרח, מים ואדים הוא היוצר את הסאונה הרטובה, אך המולקולות המלוכדות יחד פועלות באמצעות מטענים חשמליים. מידת עירור מולקולות קובע את מצב הצבירה של החומר.

נקודה משולשת

כל שלושת השלבים של חומר מסוים יכולים להתקיים רק בשיווי משקל בטמפרטורה ובלחץ מסוים, הידוע כנקודה המשולשת.

נקודה זו היא ה-H2O שבה הקרח, המים והקיטור נמצאים בשיווי משקל, המתרחש בטמפרטורה גבוהה ולחץ מים אבסולוטי. לחץ זה קרוב ביותר לואקום מושלם. אם הלחץ מופחת עוד יותר בטמפרטורה זו, הקרח, במקום היתוך, מומר ישירות לאדי סאונה רטובה.

מים לסאונה

בשלב הנוזל, המולקולות חופשיות לנוע, אך עדיין מתרחשות התנגשויות בתדירות גבוהה. חום התסיסה המולקולארית מתנגש במים ומגביר את טמפרטורת הנוזלים לרתיחה. אנרגיית החום דרושה להעלאת הטמפרטורה של המים ליצירת החום האידיאלי לסאונה רטובה.